HelloEsztergom
HÍREK
INTERJÚK
PROGRAMOK
PÁLYÁZAT
GASZTRONÓMIA
SZÁLLÁS
KAPCSOLAT
Generációkon átívelő hagyományok – Csima Hagyományéltető Egyesület
2017-03-21
A bajnai Csima Hagyományéltető Egyesület célja a régi hagyományok felelevenítése, átadása a következő generációknak. Klenczner Erzsébet elmeséli, hogyan jött létre az egyesület, milyen programokat szerveznek a helyi és környező településeknek.
Mit takar az egyesület neve?
Egyesületünk és a tánccsoportunk a nevét a ma Bajnához tartozó területről, a XIII.században lakott Csima településről kapta. Ez volt akkor a falu határában a legjelentősebb település. Nem véletlenül választottuk a „hagyományéltető” elnevezést, úgy gondoltuk, hogy mi úgy tudjuk leginkább megőrizni a régi szokásokat, tradíciókat, ha éltetjük azokat. Csima történetének fennmaradásához is a névválasztásunkkal járulunk hozzá.
Meséljen az egyesületről, milyen céllal hozták létre?
A tánc szeretete hozta létre először a tánccsoportunkat, amiből rövid idő alatt egy jól összeszokott csapat lett. Ez alapozta meg az egyesületünket. Céljaink a néptánc, népzene, kézművesség, régi mesterségek , gasztronómiai szokások felelevenítése, népi játékok megújítása, szabadidő hasznos, tartalmas eltöltésére programok szervezése. Tánccsoportunk működését segíti a bajnai önkormányzat. Nagyon felkészült, fiatal tánctanáraink vannak Rigó Anna és Hasenfratz Mátyás személyében.
Mivel foglalkozik az egyesület?
Elsősorban a bajnai táncok, szokások újratanulásával, előadásával, továbbadásával. Ezen kívül más tájegységek táncait, énekeit is tanuljuk. Ketten a párommal népi iparművészek vagyunk, így a népi tárgykultúra, néprajzi ismeretek, szokások továbbadása-tanítása is feladatunk.
Táncházakat szervezünk, legtöbbször valamilyen gasztronómiai programmal. Ilyen volt például a Siska táncházunk farsang idején, ahol a helyiek által siskának nevezett fánkot sütöttünk. Tartottunk már ősszel kukoricafosztó, karácsony előtt diótörő és szaloncukor készítő táncházat is nagy sikerrel. De csináltunk „maskurázást” is, ami nagyon jól sikerült. Ez egy disznóvágás utáni hagyomány volt Bajnán. A lényege, hogy az ismerősök felismerhetetlen jelmezben jelentek meg a disznóvágás után a disznótorban. Ettek, ittak, mulatoztak, a fáradt gazdákat felvidították. Még hetekig találgatták, kik is lehettek a maskurák.
Kik alkotják az egyesület tagjait?
Még nagyon fiatal egyesület vagyunk, alapító tagjaink fiatalabb és idősebb felnőttek. Érdeklődési és tudás szintjén is sokrétű, mert a tánc mellett viseletvarrással, énekléssel is komolyan foglalkozunk. Ezek mellett, mint említettem ketten népi iparművészek vagyunk, valamint népi hangszeren – citerán, furulyán is tanulunk játszani. A népi ételek sütés-főzése pedig igen népszerű tagjaink között. Vidám csapat vagyunk, jó köztünk/velünk lenni.
Miért tartják fontosnak a hagyományok ápolását?
„Ha nincs gyökér, nincsen fa sem.” A többi helyi szervezettel és az önkormányzattal együttműködve mi így tudunk hozzájárulni ahhoz, hogy a helyi tradíciók tovább fennmaradjanak. Gyerekek is szép számmal jönnek a rendezvényeinkre, ők is nagy kedvvel fosztották a kukoricát, készítették a szaloncukrot. Az idősebbek pedig azért jönnek, hogy meséljenek nekünk, tanítsanak bennünket és az érdeklődőket.
Mire készülnek most?
Közeledik a húsvét, most tojásfestő összejövetelt szervezünk. A hagyományos tojásfestési eljárások mellett az ünnepkör néprajzi , szokásbeli sajátosságairól is beszélgetünk.
A tánccsoportunk új bajnai csárdás koreográfiával készül az Idősek napjára. Táncházainkat, rendezvényeinket az évszaknak és ünnepköröknek megfelelően tovább folytatjuk. Tánccsoportunkat rendszeresen hívják szerepelni a környékbeli falvak rendezvényeire, azoknak is mindig igyekszünk eleget tenni.
Sárközi Jozefina
2022 Május
V
H
K
Sz
Cs
P
Sz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Hello Esztergom
HÍREK
INTERJÚK
PROGRAMOK
PÁLYÁZAT
GASZTRONÓMIA
SZÁLLÁS
KAPCSOLAT
Kövess minket!
Elérhetőségek
INFO@HELLOESZTERGOM.HU
SZERKESZTOSEG@HELLOESZTERGOM.HU
HIRDETES@HELLOESZTERGOM.HU
Copyright © Hello Esztergom