Kiállítás az Etter-gyűjteményből

2018-11-07

Hamisítatlan szalonhangulat érződött az esztergomi TÁR-LAK Szalon kiállításmegnyitóján, 2018. október 25-én. A fenti címmel ekkor nyílt meg a dr. Etter Ödön esztergomi ügyvéd képzőművészeti gyűjteményéből rendezett tárlat, amelyet igen nagy érdeklődés kísért. Ez alkalommal 64 művésztől 80 képet csodálhat meg a közönség 2018. november 9-ig.

 

fotó: Szabó László

 

A vendégeket Soós Kadocsa, a galéria tulajdonosa köszöntötte. A gyűjteményt bemutatta és a kiállítást megnyitotta maga dr. Etter Ödön, aki sokak ismerőse, Esztergomban él és dolgozik. Pályájának alakulásában fontos szerepe volt és van Esztergomnak. Szeretet és büszkeség tölti el, ha szülővárosáról beszél. Az Etter család tagjai a polgárosodó Esztergom meghatározó személyiségei voltak. Ödön nagyapa takarékpénztárt vezetett, Jenő nagybátyja polgármester volt városunkban, Kálmán, az édesapja, szintén ügyvédként dolgozott. A feszes közéleti lét sosem állt távol Etter Ödöntől. A politikamentes közösség mindig fontos volt számára. Az Esztergom Barátainak Egyesülete alapító tagja, a városi televízió létrejötte is az ő nevéhez fűződik. Két cikluson keresztül önkormányzati képviselőként is szolgálta városát. Jelmondata:

„Többet tenni, mint ami kötelesség!”

A gyűjtőszenvedély apai örökségként maradt rá. Felmenői, rokonai között is többen voltak korábban, akik szenvedélyesen gyűjtötték a művészeti alkotásokat. Etter Ödön – elmondása szerint – saját irodájában helyezte el gyűjteménye darabjait, grafikákat és egyéb műtárgyakat. Így fogalmazott: „A kép meg akarja mutatni magát, legyen mindig szem előtt!” Példaképe dr. Zsembery Dezső műgyűjtő, aki tanácsaival segítette ebben a tevékenységében. A kollekció minden darabjához valami emlék vagy történet tartozik. Ha más nem, hát az az izgalom, ami a képhez jutást kísérte. A festőművészek egy részéhez – több mint négy évtized távlatából – baráti vagy éppen ügyvéd–ügyfél kapcsolat emléke fűzi. A képek hátoldalán feljegyzés örökíti meg történetüket. Minden képhez ragaszkodik, hosszú évtizedek óta tartó gyűjtőszenvedélyének köszönhetően pedig gyűjteményében klasszikus, közismert és tehetséges – bár kevésbé ismert amatőr – alkotók munkái is szerepelnek. Az ügyvédi iroda lassan megtelt képekkel, de a gyűjtemény egyre terebélyesedik. Mi lesz a sorsa? Remélhetőleg folytatódik a családban ez a gyűjtőszenvedély.

Ezt követően a képek bemutatására tért rá az ügyvéd úr. Mivel szenvedélyesen szereti városát, Esztergomot, a gyűjteményben ilyen témájú képek vannak többségben. A hangsúlyosabb képek a fő falon, a bejárattal szemben kaptak helyet. Az elrendezés nem festők szerint, hanem téma szerint történt. Városunk jellegzetes épületei, műemlékei jelennek meg, lenyűgöző panorámájában gyönyörködhetünk különböző művészek alkotásain. Megtekintve a kiállítást, Esztergom kulturális emlékei elevenedtek meg előttünk.

Néhány név az alkotók közül: az esztergomi Einczinger Ferenc és Bajor Ágost – több képpel is szerepel – mellett a dorogi születésű Koszkol Jenő és Wieszt József is helyet kapott a tárlaton. Kántor János, Andráskó István, Barcsai Tibor, Vincze László, Magassy Németh Gábor képei is gazdagítják a kollekciót. A művészcsaládok közül az ifjabb és idősebb Szentessy László esztergomi ihletésű képét is felfedezhettük, csakúgy, mint Tamási Péter és édesapja, Lajos alkotását. Grafikák, rézkarcok, olajképek és akvarellek kerültek kiállításra, de néhány fotó is megbújt közöttük. Beszédes Sándor – országos hírű fotóművész – képe a 19. századi Esztergomot ábrázolja.

Befejezésül térjünk vissza a szalonhangulathoz. Ez az este remek példa volt arra, hogy milyen is lehetett egykoron a kisközösségi műélvezet ezen formája, hiszen a magyar kultúrának is jelentős, méltatlanul elfeledett része volt ez. Felelevenítésében és népszerűsítésében élen jár a TÁR-LAK Szalon.

Szabó Lászlóné

 

2018 November
VHKSzCsPSz
 1
 • Esztergom Etter-szemmel
2
 • Esztergom Etter-szemmel
3
 • Esztergom Etter-szemmel
4
 • Esztergom Etter-szemmel
5
 • Esztergom Etter-szemmel
 • Bognár Géza aranyműves a Köztünk élnek sorozatban
6
 • Esztergom Etter-szemmel
7
 • Esztergom Etter-szemmel
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
8
 • Esztergom Etter-szemmel
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
9
 • Esztergom Etter-szemmel
 • Űrbalesetek és űrtragédiák - Krakó László előadása
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
10
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
11
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • Megemlékezés az I. világháborúról
12
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
13
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
14
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
15
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
16
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
17
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
18
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
 • Őszi gálakoncert Táton
19
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
20
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
21
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
22
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
23
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
24
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
25
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
26
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
27
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
 • Hazajáró - Közönségtalálkozó Esztergomban
28
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
29
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
30
 • Homolya Gábor képzőművész kiállítása Párkányban
 • kArcok - Botic Aleksandar grafikusművész kiállítása
 
Copyright © Hello Esztergom